Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од депортацијата на македонските Евреи


Влезот на еден контрационен логор во Германија

Влезот на еден контрационен логор во Германија

Еврејската заедница во Македонија денеска ќе одбележи 69 години од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Делегации на заедницата, Владата и на Собранието ќе положат цвеќе пред споменикот на македонските Евреи во Тутунскиот комбинат, како и пред спомениците на депортираните Евреи и на борците загинати во НОБ на гробиштата во Бутел.
Во Меморијалниот центар на холокаустот на македонските Евреи ќе биде отворена изложба, а одбележувањето ќе заврши со комеморативен концерт во Домот на АРМ.
XS
SM
MD
LG