Достапни линкови

logo-print

Прошетка низ Белград во сеќавање на Ѓинѓиќ


Членови на семејството положуваат цвеќе над гровот на Ѓинѓиќ

Членови на семејството положуваат цвеќе над гровот на Ѓинѓиќ

Околу 20 илјади луѓе маршираа денеска низ Белград во знак на сеќавање и почит на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ кој беше убиен пред девет години. Маршот беше организиран од Либералната демократска партија под мотото „Прошетка за Зоран“ предводена од еден од најблиските негови соработници Чедомир Јовановиќ. По маршната прошетка низ главните улици на Белград, поддржувачите положија цвеќе на местото каде што Ѓинѓиќ беше убиен на 12 март 2003 година.
XS
SM
MD
LG