Достапни линкови

logo-print

Полицајците ќе одат со автобус на работа


Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска изјави дека се поднесени 28 кривични пријави за насилство против учесниците во инцидентите кои се случија изминативе денови.
Осомничените се претежно млади и од мешан етнички состав. Најмладиот од нив има 11 години. Таа додаде дека при претрес на ученици деновите се откриени синџири, палки и метални предмети.
Јанкуловска изјави дека МВР ги расчисти голем дел од инцидентите, вклучувајќи ги и каменувањето на автобус и оштетувањето на околу 10 автомобили.
Таа додаде дека полицајците добиле наредба при одење на работа да го користат јавниот превоз, со цел превентивно дејствување.
XS
SM
MD
LG