Достапни линкови

logo-print

Зачестени дезертeрства од сиријската армија


Бегалски камп во Турција

Бегалски камп во Турција

Петмина членови на сириските вооружени сили, вклучувајќи и двајца генерали дезертирале во Турција. Според турските власти, тие биле во групата сиријци кои избегале од земјата пред два дена. Вчера заменик министерот за нафта го напушти режимот на претседателот Башар ал Асад. Околу 12 илјади сиријци пребегале во Турција од почетокот на востанието против властите пред една година.
XS
SM
MD
LG