Достапни линкови

logo-print

Русија против новата резолуција за Сирија


Хомс, Сирија, 05.03.2012.

Хомс, Сирија, 05.03.2012.

Заменик шефот на руската дипломатија Генадиј Гатилов соопшти дека новата нацрт резолуција за Сирија што ја предлагаат западните земји не е балансирана, бидејќи не содржи повик и до двете страни, владата и бунтовниците, за запирање на непријателствата. Русија и Кина досега обија да прифатат две резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации за ставање крај на насилството што го применува режимот на Башар ал Асад против бунтовниците.
XS
SM
MD
LG