Достапни линкови

logo-print

ММФ на 15 март ќе го разгледува новиот заем за Грција


Меѓународниот монетарен фонд денеска најави дека Управниот одбор на 15 март ќе го разгледа новиот заем за Грција, јавија агенциите. Портпаролот на фондот Џери Рајс изјави дека тоа ќе зависи од примената на неопходните мерки од грчките власти и добивањето на целосното уверување за финансирањето.
Приватните кредитори до 20 часот треба да се изјаснат дали ќе учествуваат во размената на грчкиот долг, што има за цел да отпише 107 милијарди евра од вкупниот долг кој изнесува над 350 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG