Достапни линкови

logo-print

Турција против воена интервенција во Сирија


Турскиот претседател Абдула Ѓул

Турскиот претседател Абдула Ѓул

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави денеска дека неговата земја се противи на користењето воена сила за интервенција во Сирија. Говорејќи за време на посетата на Тунис тој ги повика регионалните сили да најдат дипломатско решение за кризата во земјата.
Ѓул исто така го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад дека ниту една влада неможе да опстане со практикувањето насилство против сопствениот народ.
XS
SM
MD
LG