Достапни линкови

logo-print

Светските сили очекуваат сериозен дијалог со Иран за нуклеарната програма


Сателитска снимка на воената постројка Парчин

Сателитска снимка на воената постројка Парчин

Светските сили соопштија дека престојните разговори со Иран за нуклеарната програма треба да бидат сериозни, без предуслови и со конкретни резултати. Во заедничкото соопштение САД, Кина, Русија, Франција, Британија и Германија го повикаа Иран да им дозволи на меѓународните нуклеарни инспектори да ја посетат воената постројка за која постои сомневање дека се користи за производство на нуклеарно оружје.
Иран одби да им дозволи пристап на инспекторите во Парчин за време на нивната посета пред некоја недела.
XS
SM
MD
LG