Достапни линкови

logo-print

Оли Рен ги повика кредиторите да прифатат отпис на грчкиот долг


Еврокомесарот за економски прашања Оли Рен ги повика приватните носители на грчки обврзници да се приклучат кон договорот за размена на обврзници до крајниот рок кој истекува денеска. Тој изјави дека нема да има подобра понуда, додавајќи оти овој договор е од витално значење за финансиската стабилност на еврозоната. Грција бара најмалку 75 насто од приватните кредитори да се согласат на намалување од 53,5 проценти на вредноста на нивните обврзници. Размената на обврзниците треба да помогне во отпишување на повеќе од 100 милијарди евра од долгот на земјата.
XS
SM
MD
LG