Достапни линкови

logo-print

Опозицијата доби дозвола за протести во Москва


Властите на рускиот главен град Москва им дале дозвола на активисти на опозицијата во наредниот викенд да одржат протест поради изборот на Владимир Путин за претседател на Русија. Заменик градоначалникот на Москва изјави дека протестот ќе биде одржан в сабота на централниот плоштад, каде што може да собере повеќе од 50 илјади луѓе.
Руската опозициска група „Лига на гласачи“ ги осуди неделните претседателски избори, кои според нив биле полни со изборни измами, што не им дозволува да го признаат исходот, односно освоените 64 проценти од гласовите од страна на Путин.
XS
SM
MD
LG