Достапни линкови

logo-print

Сириски заменик министер се придружил на бунтовниците


Сирискиот заменик министер за нафта Абдо Хусамелдин преку Јутјуб го објави своето пребегнување, со што стана првиот цивилен претставник од повисок ранг кој го напуштил претседателот Башар ал Асад од почетокот на бунтот против режимот пред една година. Во видео снимката тој вели дека се придружил на револуцијата на народот кој ги отфрла неправдата и бруталната кампања на режимот.
Сириската влада досега не ја коментираше оваа информација.
XS
SM
MD
LG