Достапни линкови

logo-print

Валери Амос го посети квартот Баба Амр во Хомс


Валери Амос

Валери Амос

Претставничката на ОН за хуманитарни прашања Валери Амос вчера на кратко го посетила Баба Амр, разурнатиот кварт на сирискиот град Хомс. Таа таму престојувала еден час, во придружба на претставник на сириската Црвена полумесечина.
Екипите со хуманитарна помош од петокот чекаат да влезат во квартот, а претставниции на Меѓународниот Црвен Крст сооошптија дека поголемиот дел од населението преминале во други квартови на Хомс кои веќе примиле помош.
По посетата на Баба Амр, каде што ги проценувала хуманитарните потреби на населението, Амос не дала изјава за јавноста. Потоа таа обиколила уште неколку квартови на Хомс и отпатувала за Дамаск.
XS
SM
MD
LG