Достапни линкови

logo-print

Обама се сретна со либискиот премиер во Белата куќа


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа се сретна со либискиот премиер Абдурахим ел Кеиб. Според соопштението, Обама го охрабрил Кеиб за одржување на национални избори во Либија во јуни, кои би требало да бидат транспарентни и во нив да бидат вклучени невладините организации. Тие разговарале и за зголемување на соработката во граничното управување, безбедноста и борбата против тероризмот.
Обама го пофалил Кеиб за мирната транзиција кон демократија на Либија по соборувањето на поранешниот претседател Моамер Гадафи.
XS
SM
MD
LG