Достапни линкови

logo-print

Црногорскиот суд одби да ослободи девет поранешни полицајци


Црногорскиот Апелационен суд го отфрли барањето за ослободување на деветмина поранешни полицајци, кои се обвинети за предавање на 70 муслимански бегалци на српските војници во Босна, при што повеќето од нив биле убиени.
Денешната одлука значи дека ќе биде одржано ново судење, но датумот се уште не е определен. Во групата обвинети се наоѓаат поранешни високи офицери и разузнавачи.
XS
SM
MD
LG