Достапни линкови

logo-print

Тимовите на Црвен крст успеаа да влезат во Хомс


Реонот Баба Амр во Хомс

Реонот Баба Амр во Хомс

Меѓународниот комитет на Црвен крст соопшти дека неговите тимови успеале да влезат во бунтовничкото жариште Баба Амр во сирискиот град Хомс. Тимовите чекаа со денови да пристапат во реонот, откако бунтовниците го напуштија по едномесечното бомбардирање на владините сили.
Хуманитарниот шеф на ОН, Валери Амос е на пат кон Хомс. Сирискиот министер за надворешни работи претходно ја известил Амос во Дамаск дека властите ќе соработуваат со нејзиниот тим.
XS
SM
MD
LG