Достапни линкови

logo-print

Русија ја отфрли можноста за азил на сирискиот претседател


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Рускиот премиер Владимир Путин ја отфрли можноста земјата да му даде политички азил на сирискиот претседател Башар ал Асад. Според него, властите не го земаат ни во предвид тоа прашање.
Русија е еден од најголемите снабдувачи со оружје на Сирија, а има и поморска база во земјата. Во минатата недела Путин ги обвини западните сили дека го подгреваат конфликтот со подржувањето на сириската опозиција.
XS
SM
MD
LG