Достапни линкови

logo-print

Руската лига на гласачи ги осуди претседателските избори


Прес конференција на Руската лига на гласачи. Москва, 07.03.2012.

Прес конференција на Руската лига на гласачи. Москва, 07.03.2012.

Руската лига на гласачи, која обединува познати личности и активисти против власта на Владимир Путин, ги осуди неделните претседателски избори, нарекувајќи ги навреда за граѓанското општество. Во соопштението на Лигата се наведува дека е невозможно да бидат признати резултатите поради големиот број изборни неправилности. Премиерот во заминување Путин на 4 март доби трет претседателски мандат, освојувајќи скоро 64 насто од гласовите. Претходно, овие избори ги осудија и меѓународните монитори.
XS
SM
MD
LG