Достапни линкови

logo-print

Саркисјан со обвинувања до Азербеџан за Нагорно Карабах


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан ги обвини лидерите на соседен Азербеџан дека сакаат да го блокираат процесот за решавање на конфликтот за спорниот регион Нагорно Карабах. Говорејќи во Брисел за време на посетата на седиштето на НАТО, тој изјави дека Азербеџан продолжува да сее омраза против Ерменците.
Саркисјан рече дека Ерменија е важен парнер на НАТО и најави дека земјата ќе започне заеднички воени вежби со американската војска за подобрување на соработката во Авганистан.
XS
SM
MD
LG