Достапни линкови

logo-print

Приштина побарала помош од ЕУ за северно Косово


Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска дека Приштина побарала помош од ЕУ за решавање на проблемот во северниот дел на земјата.
Според него косовските власти очекуваат Унијата да изврши притисок врз Србија, бидејќи северниот дел на земјата, кој главно е населен со Срби, претставува предизвик за Владата, кој може да се реши само со помош на меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG