Достапни линкови

logo-print

Уапсен Американец со радиоактивен материјал во Казахстан


Казахстанската царинска служба соопшти дека еден 55 годишен Американец бил задржан на меѓународниот аеродром Алмати, откако биле пронајдени радиоактивни уреди во неговиот багаж.
Американецот кој не е индетификуван планирал да отпатува во градот Ташкент во Узбекистан. Уредите кои биле пронајдени царината ги опиша како радиоактивни направи кои се користат за мерење, без да даде и дополнителни детали за случајот.
XS
SM
MD
LG