Достапни линкови

logo-print

Ердоган ја повика Сирија да дозволи отварање на хуманитарните коридори


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја повика соседна Сирија да дозволи отварање на хуманитарни коридори за помош на цивилите кои се под закана од владината офанзива против анти-режимските протести.
Според турските власти околу 11 илјади Сиријци пребегале во Турција, откако започнаа немирите минатата година. Ердоган е еден од најголемите критичари на неговиот поранешен сојузник сирискиот претседател Башар ал Асад, поради насилството во земјата при кое загинаа 7500 лица.
XS
SM
MD
LG