Достапни линкови

logo-print

Природните катастрофи го чинеле светот многу пари


Јапонија по цунамито

Јапонија по цунамито

Минатата година ќе биде запаметена како година кога биле одвоени најмногу пари во историјата за обнова на земјите по природни катастрофи, соопштуваат ОН. Маргарета Валстром, специјален претставник на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, изјави дека силниот земјотрес и цунамито во Јапонија се најскапи во низата на природни катастрофи кои го чинеле светот најмалку 380 милијарди долари. Тоа е за две третини повеќе од претходниот рекорд кој бил забалежан во 2005-та кога ураганот Катрина го погоди јужниот брег на САД. Валстром изјави дека освен катастрофата во Јапонија, за високите трошоци придонеле и земјотресите во Нов Зеланд и поплавите во Тајланд.
XS
SM
MD
LG