Достапни линкови

logo-print

Статус кво во разговорите на Авганистан за партнерството со САД


Авганистанските власти соопштија дека се двоумат за продолжување на односите со САД, откако американските сили ќе ја напуштат земјата. Анонимен извор од авганистанското министерство за надворешни работи за новинската агенција Ројтерс изјавил дека разговорите на двете страни се наоѓаат во ќор сокак за договорот за стратегиско партнерство со кој треба да се регулираат билатералните односи по повлекувањето на војската во 2014 година.
Американскиот амбасадор во Кабул призна дека неможе да се постигне договор, што може да влијае на советодавната улога на САД по две години во земјата.
XS
SM
MD
LG