Достапни линкови

logo-print

Вишеградската група ќе им помага на поранешните советски републики


Земјите членки на Вишегрдската група ќе им помагаат на поранешните советски републики да се приближат кон ЕУ. На состанокот во Прага, министрите за надворешни работи на Полска, Унгарија, Словачка и Чешка ги одобрија основните правила со кои ќе ја зпаочнат нивната работа за остварување на целта.
Инцијативата е базирана на одлуката минатиот јуни на Самитот во Братислава. Нејзината цел е да се поддржат економските и политичките реформи во Украина, Азербеџан, Грузија, Ерменија, како и Молдавија и Белорусија, кои се дел од Источното партнерство на ЕУ.
Но, Белорусија ги бојкотираше разговорите, поради санкциите на ЕУ врз земјата.
XS
SM
MD
LG