Достапни линкови

logo-print

Спротиставени реакции за победата на Путин на претседателските избори


Владимир Путин

Владимир Путин

Победата на рускиот премиер Владимир Путин на претседателските избори наиде на спротиставени реакции. Лидерите на поранешните советски републики, како и Авганистан, Кина, Венецуела и Сирија го поздравија враќањето на Путин во Кремљин и изразија надеж за зголемување на соработката со Русија.
Но Британија, Франција и Германија изрзаија загриженост за извештаите на странските набљудувачи на изборниот процес во Русија, кои забележале дека владини ресурси биле искористени за да се обезбеди победата на Путин, како и тоа дека немало вистински натпревар меѓу кандидатите.
XS
SM
MD
LG