Достапни линкови

logo-print

Груевски ги повика индиските бизнисмени да инвестираат во Македонија


Премиерот Никола Груевски при презентацијата во Њу Делхи

Премиерот Никола Груевски при презентацијата во Њу Делхи

Премиерот Никола Груевски денеска во Њу Делхи ги повика индиските бизнисмени да ја посетат Македонија и да ги искористат можностите за инвестирање, а за нивна реализација вети поддршка од владините институции. Груевски се осврна и на реформите на деловното окружување во изминатите 6 години во Македонија, и нивното вреднување од страна на реномираниот Дуинг бизнис извештај на Светската банка за 2012 година, притоа ги запозна бизнисмените со економските политики и инвестициските предности.
Презентации пред индиските бизнисмени имаа и министерот за финансии Зоран Ставревски, министерот за странски инвестиции Бил Павлески и директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Виктор Мизо.
XS
SM
MD
LG