Достапни линкови

logo-print

Лидерите на поранешните советски републики му честитаа на Путин


Рускиот премиер Владимир Путин по победата на претседателските избори

Рускиот премиер Владимир Путин по победата на претседателските избори

Лидерите на поранешните советски земји ја поздравија победата на премиерот Владимир Путин на претседтелските избори во Русија. Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев изјави дека се надева оти лидерството на Путин ќе ги зацрвсти односите меѓу двете земји.
Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон ја нарече победата на Путин доказ за поддршката на Русите на нивниот лидер. Според него, Путин има јасно поставен курс за натамошниот развој на Русија.
Ерменскиот претседател Серж Саркисиан изјави дека верува оти Путин ќе го продолжи билатералното стратешко партнерство со земјата и ќе помогне за зајакнување на мирот, безбедноста и стабилноста во јужен Кавказ.
Азербеџанскиот претседател Илхам Алијев му честиташе на Путин и го пофали за постигнувањето на економска и социјална стабилност на Русија.
XS
SM
MD
LG