Достапни линкови

logo-print

Пакистан пријавил сепаратистички кампови во Авганистан


Берхамдах Бугти

Берхамдах Бугти

Пакистанскиот министер за внатрешни работи Реман Малик изјави дека шефот на републиканската партија Берхамдах Бугти отворил кампови за обука на сепаратисти во Кандахар, Авганистан. Од 4,000 до 5,000 лица биле обучувани во камповите со цел да се борат со пакистанската гранична полиција. Малик додаде дека пакистанските власти го информирале авганистанскиот претседател Хамид Карзаи за случајот, по што камповите биле затворени а Бугти, кој живеел во Кабул, можеби заминал за Швајцарија.
XS
SM
MD
LG