Достапни линкови

logo-print

Путин во водство на претседателските избори


Актулениот руски премиер Владимир Путин на гласањето

Актулениот руски премиер Владимир Путин на гласањето

Резултатите по претседателските избори во Русија покажуваат дека актулениот премиер Владимир Путин ќе освои речиси 60 насто од гласовите, според изборните агенции. Шефот на изборната комисија Владимир Чуров ги соопшти прелиминарните резултати од изборите. Досега се пребројани 14 ипол насто од гласовите, од кои 61.81 се во корист на Владимир Путин.
Фондацијата за јавно мислење му предвидува на Путин 59.3 насто од гласовите, а Рускиот центар 58.3. ФОМ на комунистичкиот лидер Генади Зјуганов му го додели второто место на изборите со 18.2 насто до гласовите, а по него следи Михаил Прохоров со 9.6 , Владимир Жириновски со 8.01 и Сергеј Миронов со освоени 4,3 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG