Достапни линкови

logo-print

Обама повторно со предупредување до Иран за нуклеарната програма


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го предупреди Иран да не ја тестира одлучноста на САД за нуклеарната програма на Техеран. Иако САД нема да се двоумоат да употребат воена сила против Иран ако е потребно, Обама изјави дека не е време да се зголемат санкциите врз земјата за да не се наруши меѓународната коалиција што ја изградиле.
Израелскиот министер за надворешни работи Авидгор Либерман изјави дека неговата земја сама ќе одлучува што ќе преземе во врска со Иран.
XS
SM
MD
LG