Достапни линкови

logo-print

Се бројат гласовите по локалните избори во киргистанскиот град Ош


Изборите во Ош

Изборите во Ош

Започна броењето на гласовите на локалните избори во киригстанскиот град Ош, по затворањето на изборните единици. Според извештаите излезноста на гласањето е 69 насто. Гласачите бираа меѓу 700 кандидати од неколку политички партии кои ќе бидат членови на градскиот Совет.
Домот на малцинството Узбекистанци беше центарот на меѓуетничките судири во јуни 2010 година, при кои животот го загубија 450 лица, а илјадници домови беа уништени..
XS
SM
MD
LG