Достапни линкови

logo-print

Ирак побара од курдскиот автономен регион да го уапси потпретседателот


Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Ирачкото министерство за внатрешни работи ги повика властите во автономниот курдски регион да го уапсат попретседателот Тарек ал Хашеми за да започне судењето против него. Според соопштението, има информации дека Хашеми планира да го напушти Ирак.
Шиитските власти издадоа налог за апсењето на потпретседателот, кој е сунитски политичар во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG