Достапни линкови

logo-print

Локални избори во киргистанскиот град Ош


Жителите на јужниот киргистански град Ош денеска гласаат на локалните избори. Домот на малцинството Узбекистанци беше центарот на меѓуетничките судири во јуни 2010 година, при кои животот го загубија 450 лица, а илјадници домови беа уништени.
Гласачите бираат меѓу 700 кандидати од неколку политички партии кои ќе бидат членови на градскиот Совет.
XS
SM
MD
LG