Достапни линкови

logo-print

Противниците на Ахмадинеџад водат на парламентарните избори


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Конзервативните противници на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад најверојатно се во водство на парламентарните избори во земјата. Околу 90 насто од гласовите се пребројани, а лојалистите на врховниот лидер Ајатолахот Али Хамени се очекува да освојат повеќе од две третини од местата во Парламентот, според неофицијалните информации.
Изборите во петокот во голема мера беа избегнати од реформисите чии лидери Мирхосеин Моусави и Меди Каруби се во домашен притвор повеќе од година дена.
XS
SM
MD
LG