Достапни линкови

logo-print

Кина ќе го зголеми буџетот за одбраната


Припадници на кинеската армија

Припадници на кинеската армија

Кинескиот Парламент соопшти дека буџетот наменет за одбраната на земјата ќе биде зголемен за 11,2 насто оваа година и ќе изнесува 106 милијарди долари. Потпаролот на законодавниот дом, Ли Жаохинг изјави дека зголемувањето на буџетот е неопходно, бидејќи Кина е голема земја, а трошоците за нејзината одбрана се мали во однос на другите големи земји.
XS
SM
MD
LG