Достапни линкови

logo-print

Расте бројката на загинати при судир на два воза во Полска


Судирот на возовите во Полска

Судирот на возовите во Полска

Полското минситерство за внатрешни работи соопшти дека најамалку четиринаесет лица загинале, а 50 се повредни при судир на два воза во Полска. Спасувачите екипи се обидуваат да стигнат до патниците кои се уште се заробени под урнатините на возовите.
Поголем дел од настраданите се хоспитализирани. Полскиот министер за транспорт, Славомир Новак изјави дека индициите покажуваат дека несреќата е една од најголемите катастрофи во сообраќајот што и се случиле на земјата во последните години.
XS
SM
MD
LG