Достапни линкови

logo-print

Кина повикува да се стави крај на насилството во Сирија


Кинеското министерство за надворешни работи ги повика сите фракции во Сирија да стават крај на непријателството. Повикот е дел од соопштението за Сирија кое ја поддржува улогата на ОН во координација на хуманитарните напори. Но се спротиставува на секој што се меша во внатрешните работи на Сирија под назнаката дека се во прашање хуманитарни проблеми.
Кина заедно со Русија два пати ја блокираше резолуцијата на Советот за безбедност на ОН против насилството на сирискиот режим врз анти-владините демонстранти.
XS
SM
MD
LG