Достапни линкови

logo-print

Јапонската влада лошо реагирала на ланската катастрофа


Јапонскиот премиер Јошихико Нода

Јапонскиот премиер Јошихико Нода

Јапонскиот премиер Јошихико Нода денеска призна дека владата не реагирала на вистински начин по земјотресот и цунамито што ја погодија Јапонија. Според него, владата пребавно ги објавувала клучните информации и премногу верувала во митот за безбедноста на нуклеарните централи. ,,Однесувањето во криза бара да го замислиме и незамисливото,, изјави Нода, обраќајќи им се новинарите пред годишнината од катастрофата во која на 11 март лани загинаа скоро 20 илјади луѓе и ја предизвика најголемата нуклеарна криза по онаа во Чернобил.
XS
SM
MD
LG