Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун вознемирен од извештаите од Сирија


Хомс

Хомс

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун изрази вознемиреност од вестите што доаѓаат од сиријскиот град Хомс, според кои, владините сили вршеле егзекуција и тортура врз цивилте. Бан ки Мун во говорот на Генералното собрание на Обединетите нации оцени дека сиријската влада не ги штити своите граѓани. На ова одговори сиријскиот амбасадор во Светската организација Башар Џафари, наведувајќи дека меѓународниот притисок врз неговата земја има политичка позадина и оти Бан ки Мун не бил доволно информиран за вистинската ситуација во Сирија.
XS
SM
MD
LG