Достапни линкови

logo-print

Утре парламентарни избори во Иран


Околу 48 милиони иранци утре ќе глсаат на парламентарните избори. Според очекувањата, не се очекуваат изненадувања, со оглед на тоа што по спорните претседателски избори во 2009 година на кои победи Махмуд Ахмадинеџад во земјата практично е елиминирана опозицијата. Тогашните изборни неправилности предизвикаа протести со што Иран беше доведен до една од најсериозните кризи од Исламската револуција во 1979 година.
XS
SM
MD
LG