Достапни линкови

logo-print

Дводневен самит на ЕУ во Брисел


Од претходниот самит на ЕУ

Од претходниот самит на ЕУ

Денеска во Брисел почнува дводневен самит на Европската унија посветен главно на справувањето со невработеноста и на забрзувањето на економскиот раст на Унијата. Пред собирот, во Белгија, Шпанија и Грција беа одржани протести против острите мерки за штедење. На самитот се очекува да биде донесена и конечна одлука за доделување кандидатски статус за влез на Србија во ЕУ. На дневен ред е и барањето за дополнителни санкции против Белорусија откако таа побара претставниците на Унијата и на Полска да ја напуштат земјата. Веднаш потоа и сите членки на ЕУ се согласија да ги повлечат своите амбасадори од Минск.
XS
SM
MD
LG