Достапни линкови

logo-print

Белорусија ја обвини ЕУ за зголемување на тензиите


Шефот за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон

Шефот за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон

Белорусија ја обвини ЕУ за зголемување на тензиите, откако земјите членки на Унијата ги отповикаа нивните амбасадори од земјата. ЕУ се реши на таков чекор, откако белоруските власти побараа од полскиот амбасадор и евроамбасадорот да ја напуштат земјата.
Белоруското министерство за надворешни работи ја оцени одлуката на шефот за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон како пат кој води кон ќорсокак. Според соопштението, белоруските власти нема да дозволат да бидат заплашени од постапките на ЕУ.
XS
SM
MD
LG