Достапни линкови

logo-print

Трговските партнери на Иран ќе му плаќаат со злато


Иранските власти соопштија дека нивните трговски партнери ќе им плаќаат со злато наместо со долари. САД и ЕУ спроведоа санкции против иранските финансиски институции, поради нуклеарната програма на Техеран. Иранските агенции јавија дека гувернерот на Народната банка, Махмуд Бахмани изјавил дека секоја земја може да плаќа во својата валута или пак во злато.
Индија и Кина нафтата увезена од Иран ја плаќаат со својата валута.
XS
SM
MD
LG