Достапни линкови

logo-print

ЕУ ги повлекува своите амбасадори од Белорусија


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон објави дека сите 27 земји на Унијата ќе го повлечат своите Амбасадори од Белорусија. Ова е одговор на режимот на Александар Лукашенко кој побара од полскиот амбасадор и преставникот на ЕУ да го напуштат Минск.
Имено, Унијата вчера во рамките на санкциите против Белорусија ја зголеми црната листа на личности поврзани со режимот на Лукашенко.
Тој како Претседател на Белорусија владее од 1994 во советски авторитаристички стил.
XS
SM
MD
LG