Достапни линкови

logo-print

Руските законодавци ги поддржаа политичките реформи


Рускиот Парламент

Рускиот Парламент

Законодавците на Долниод дом на рускиот Парламент дадоа поддршка за пакетот предлог закони за либерализирање на националниот политички систем во време на масивни протести во земјата. Со новите закони ќе се промени изборот на градоначалниците и ќе се намалат условите за регистрација на политичките партии и учесниците на изборите.
Опозицијата соопшти дека таквиот чекор е со цел да се намали гневот во јавноста по парламентарните избори во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG