Достапни линкови

logo-print

Светска банка ќе помогне во реизградбата на инфраструктурата во Ош


Седиштето на Светска банка во Вашингтон

Седиштето на Светска банка во Вашингтон

Членови на Светска банка го посетија киргистанскиот град Ош да разговараат за проекти со кои ќе се подобри инфраструктурата, која беше уништена за време на етничките судири во јуни 2010 година.
Најмалку 447 лица загинаа во судирите, а илјадници куќи беа уништени. Според соопштението, банката ветила дека ќе помогне во реизградбата на инфраструктурата во градот, без да каже колку ќе чини проектот.
XS
SM
MD
LG