Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја модернизира војската


Припадници на руската армија

Припадници на руската армија

Руските власти соопштија дека планираат да ја модернизираат пушката Калашников АК-47 која ја употребува руската армија, но и гангстерите низ светот. Вицепремиерот Дмитри Рогозин му соопшти на Парламентот дека оружјето ќе биде модернизирано со дополнителна опрема како оптичка леќа и ламба.
Според него, армијата ќе добие и нови пиштоли до крајот на годината кои ќе ги заменат полу автоматските Макаров, кои потекнуваат од 1940 година.
Рогозин додаде дека планираната модернизација на војската во износ од 690 милијарди долари вклучува и нови подморници и авиони до 2020 година.
XS
SM
MD
LG