Достапни линкови

logo-print

Германскиот парламент го одобри планот за спас на Грција


Германскиот парламент

Германскиот парламент

Германскиот парламент го одобри последниот план за спас на Грција. Пратениците гласаа за пакетот во износ од 130 милијарди евра, кој беше усвоен од еврозоната во минатата недела. Само 90 пратеници биле против, а 496 го одобриле.
Претходно канцеларката Ангела Меркел ги повика пратениците што побрзо да гласаат за одобрување на пакетот, но изјави дека никој неможе да обезбеди 100 процентна гаранција за неговиот успех.
XS
SM
MD
LG