Достапни линкови

logo-print

Критики од ЕУ за пресудата на поранешниот украински министер


Јуриј Луценко

Јуриј Луценко

ЕУ упати критика за одлуката на украинскиот суд кој го осуди поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Луценко на четири години казна затвор за проневера и злоупотреба на функцијата.
Во заедничко соопштение на шефот за дипломатија на унијата, Кетрин Ештон и еврокомесарот за проширување Штефан Филе се вели дека пресудата покажала дека во украинските судови не ги почитуваат меѓународните стандарди на владеењто на правото.
Британскиот министер Дејвид Лидингтон ја нарече одлуката крајно загрижувачка и со неа се покренува прашањето за заложбата на Украина во евроинтеграцијата.
XS
SM
MD
LG