Достапни линкови

logo-print

Успешен референдумот за новиот Устав на Сирија


Гласањето на референдумот во Сирија

Гласањето на референдумот во Сирија

Сириската национална телевизија јави дека околу 89 насто од гласачите на референдумот се изјасниле за новиот Устав предложен од претседателот Башар ал Асад. Излезеноста на гласањето била 57.4 насто.
Опозицијата го бојкотираше референдумот нарекувајќи го фарса и побара оставка од Асад. Во меѓувреме ЕУ воведе нови санкции против Сирија.
XS
SM
MD
LG